Search

Тер Штеген ќе биде опериран, ќе отсуствува три месеци

Марк-Андре тер Штеген (31), симбол на Барселона и еден од најдобрите голмани во светот, мора да оди на операција на грбот. Прогнозите се дека Барселона ќе биде без Германецот најмалку три месеци.

Тер Штеген дојде во Барселона пред девет години за 12 милиони евра од Борусија Менхенгладбах. Со клубот досега освоил пет трофеи во првенството и Купот на Шпанија и една во Лига на шампиони.

„По интензивна консултација со клупската медицинска служба и неколку специјалисти, беше одлучено дека е најдобро да ме оперираат. Жал ми е што нема да играм долго време, но тоа е најдобрата одлука”, рече Тер Штеген.

Тер Штеген минатат сезона ги освои наградите за најдобар играч на Барселона, а беше прогласен и за најдобар голман и играч на Ла Лига.

Треба да знаете
Последни објави