Search

Осимен е најдобриот фудбалер во Серија А за сезоната 2022/23 година

Напаѓачот на актуелниот италијански првак Наполи, Виктор Осимен е прогласен за најдобар играч во Серија А за сезоната 2022/23 во изборот на Асоцијацијата на професионални фудбалери во Италија.

Во изборот сосема очекувано доминираше Наполи, како шампион на Италија, со најголем број наградени. За најдобар тренер е избран Лучиано Спалети сегашниот селектор на Италија, кој го предводеше Наполи до „скудетото“.

Идеалниот тим за сезоната 2022/23 година во Серија А е следниот: Мајк Мењон (Милан), Џовани Ди Лоренцо (Наполи), Ким Мин – Џае (Наполи), Алесандро Бастони (Интер), Тео Ернандез (Милан), Станислав Лоботка (Наполи), Хакан Чалханоглу (Интер), Николо Барела (Интер), Квича Кварацкелија (Наполи), Виктор Осимен (Наполи), Рафаел Леао (Милан).

Треба да знаете
Последни објави