Search

И Кочо Анѓушев ставен на „Црната листа“ на САД

Бизнисменот и поранешен вицепремиер Кочо Анѓушев, се најде на Црната листа на САД, објави американскиот Стејт Департмент на својата веб страница

„Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради неговата вмешаност во значителна корупција. Додека ја извршуваше функцијата вицепремиер, Анѓушев ја злоупотреби својата службена положба во корист на неговите приватни деловни интереси, поткопувајќи ја довербата на јавноста во Северна Македонија во нивните владини институции и јавни процеси“, се вели во Одлуката.

Оваа ознака, се додава во одлуката „ја потврдува посветеноста на САД за борба против корупцијата, која му штети на јавниот интерес, го попречува економскиот просперитет на земјите и ја намалува способноста на владите ефективно да одговорат на потребите на својот народ“.

Треба да знаете
Последни објави