Search

Анти- холестерол диета за здравје и слабеење

Бидејќи високиот холестерол во крвта станува глобален проблем, Националниот институт за здравје на САД создаде диета која вклучува промена во начинот на живот како терапија (Терапевтски промени во животниот стил), скратено како диета со TLC.

Оваа диета исклучува голема количина на храна од животинско потекло, а подразбира секојдневно внесување на големи количини на варен зеленчук и свежо овошје, пилешко без кожа и секако риба, што особено се препорачува, бидејќи содржи омега-3 масни киселини, кои се составен дел од терапијата.

Холестеролот е супстанца слична на восокот, кој се создава во црниот дроб, но и во други органи и клетки, може да се открие во крвта и му е потребен на телото за изградба на клетки и производство на хормони и витамини. Сепак, превисокото ниво на холестерол може да доведе до формирање на наслаги во крвните садови, што може да го попречи протокот на крв и да предизвика срцев или мозочен удар.

Холестеролот е поделен на два вида: ЛДЛ (лош) холестерол со ниска густина и ХДЛ (добар) холестерол со висока густина. ЛДЛ холестеролот го носи холестеролот од црниот дроб до клетките, додека ХДЛ холестеролот го носи вишокот холестерол назад до црниот дроб, каде што се разградува.

Што да се јаде

Со TLC диетата, важно е да се ограничи внесот на заситени масти на помалку од 7 проценти од вкупниот калориски внес. Заситените масти се наоѓаат во црвеното месо, путерот, полномасните млечни производи, кокосот и палминото масло, како и во други животински извори. Заситените масти го зголемуваат нивото на ЛДЛ холестеролот и го намалуваат нивото на ХДЛ холестеролот.

За време на диетата, внесот на холестерол треба да се ограничи на помалку од 200 mg на ден. Холестеролот се наоѓа во производите од животинско потекло како што се јајцата, месото, сирењето и млекото.

Треба да го зголемите внесот на влакнести намирници, како што се овошје, зеленчук, цели зрна, мешунки и јаткасти плодови. Влакната помагаат во намалување на нивото на ЛДЛ холестеролот така што ја спречуваат неговата апсорпција во цревата. Влакната, исто така, помагаат во регулирање на шеќерот во крвта, одржување на ситост и подобрување на варењето.

Се препорачува да се зголеми внесот на протеини од растителни и посно животински извори, како што се риба, пилешко, мисирка, соја, тофу, јогурт и обезмастено млеко. Протеините се неопходни за градење и одржување на мускулите, коските, кожата, косата и другите ткива. Протеините исто така помагаат во намалување на нивото на ЛДЛ холестеролот, бидејќи го стимулираат црниот дроб да го разградува.

Зголемувањето на внесот на незаситени масти, како што се маслиново масло, сончоглед, ленено семе и други растителни масла, авокадо, маслинки и риба богата со омега-3 масни киселини, како лосос, туна, сардина и харинга, помага да се зголеми нивото на ХДЛ холестерол. Незаситените масти помагаат и во намалување на воспалението во телото, кое може да ги оштети крвните садови и да предизвика проблеми со срцето.

Повеќе протеини и влакна, помалку масти и шеќер

Бидејќи ЛДЛ холестеролот во голема мера го зголемува ризикот од мозочен и срцев удар, се препорачува да се елиминира храната која го поттикнува формирањето на овој тип на холестерол во црниот дроб. Лошиот холестерол го има во заситените масти: масното месо, индустриските производи, млечните производи со поголем процент на масти и храната пржена на масло.

Диетата со холестерол бара секој учесник да вклучи монозаситени масла во својата исхрана, како што се маслото од кикирики, ленено масло и, се разбира, висококвалитетно маслиново масло.

Пример на мени за еден ден

Појадок: едно варено јајце, парче интегрален леб или интегрален кифла, грст кикирики или едно јаболко.

Ужина: парче интегрален леб и 40 грама урда, портокал

Ручек: Порција зелена салата подготвена со маслиново масло, варен интегрален ориз (шолја), шеесет грама пилешко без кожа

Ужина: Здрави грицки – грст лешници или бадеми, 2 децилитри јогурт со малку маснотии и половина банана.

Вечера: риба на скара (50 грама), варена блитва (шолја) со лажичка маслиново масло и мала порција варен компир.

Овој начин на исхрана освен што ќе го намали холестеролот за 8 до 10 проценти во првите шест недели, ќе намали и околу еден килограм телесна тежина неделно, бидејќи е исклучително здрава исхрана за слабеење.

Се препорачува кога правите сопствен план за исхрана, задолжително да јадете овошје, по можност дури и 2 до 4 пати на ден.

Консумирајте јогурт, млеко, сирење и други млечни производи не повеќе од 2 пати на ден, внимавајќи содржината на маснотии да биде под 1 процент. Пост, т.е. посно месо, ограничување на максимум 150 грама дневно. Избегнувајте колачи и слатки, како и газирани пијалоци и алкохол, што е строго забрането.

Треба да знаете
Последни објави