Search

Температури во Сибир од минус 50 степени Целзиусови, рекордни снежни врнежи во Москва

Температурите во делови од Сибир се спуштија до минус 50 степени Целзиусови, додека снежните виулици ја зафатија Москва со рекордни снежни врнежи, а многу летови доцнат или се одложени.

Најмалку 54 летови се одложени, а уште пет се откажани на трите најголеми аеродроми во главниот град, јави руска новинска агенцијаВо Република Јакутија (Саха), лоцирана во североисточниот дел на Сибир и во која се наоѓа Јакутск, еден од најстудените градови во светот, температурите паднаа под минус 50 степени Целзиусови, покажаа метеоролошките станици во регионот.

Треба да знаете
Последни објави