Search

Нова прозивка од Кличко за Зеленски: Ќе станеме како Русија, каде сè зависи од еден човек

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко уште еднаш го нападна украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој рече дека Украинците ја губат довербата во него поради неговите постапки за време на руската инвазија и додаде дека владеењето на Зеленски станува сè поавтократско.

Кличко, поранешен боксерски шампион во тешка категорија, е во несогласување со Зеленски од минатата зима, кога претседателот го обвини дека не ги одржува адекватно засолништата во Киев. Сепак, коментарите на Кличко укажуваат и на растечки јаз во украинското раководство по неуспешната контраофанзива, пишува Тајмс.

„Зеленски плаќа за грешките што ги направи“
„Луѓето се прашуваат зошто не бевме подобро подготвени за оваа војна, зошто Зеленски до последен момент негираше дека тоа ќе се случи“, изјави Кличко за швајцарскиот медиум „20 Minuten“. „Луѓето гледаат кој е ефикасен, а кој не. И имаше и има многу очекувања. Зеленски плаќа за грешките што ги направи“, додаде тој.

Според украинската анкета, цитирана од Економист минатиот месец, 32 отсто од Украинците му веруваат на Зеленски. Најмногу доверба добил генералот Валериј Залужни, шеф на вооружените сили – 70 отсто. Кирил Буданов, шефот на разузнавачката служба, има доверба од 45 отсто од украинските граѓани.

Кличко, исто така, рече дека Зеленски е изолиран и дека неговите авторитарни тенденции претставуваат опасност за украинското општество. „Во одреден момент веќе нема да бидеме различни од Русија, каде што сè зависи од каприцот на еден човек“, рече тој во одвоено интервју за германски „Шпигел“.

Кличко, пак, смета дека Зеленски не треба да ја напушти претседателската функција до крајот на војната и дека не би било паметно сега да зборува за своите политички амбиции.

Кличко не е единствениот што му „стапна по петиците“ на Зеленски
Претседателските избори во Украина требаше да се одржат во март, но беа привремено откажани поради воената состојба по руската инвазија. Киев тврди дека гласањето би било нефер со оглед на бројот на војници на фронтот и фактот дека неколку милиони граѓани ја напуштиле Украина.

Кличко не е единствениот кој „застана по петиците“ на Зеленски и неговата влада. Залузни минатиот месец рече дека војната дошла до ќор-сокак од кој најверојатно нема да биде отстранета во догледна иднина. Зеленски негираше дека војната е „заглавена“, но минатата недела призна дека контраофанзивата не ги постигнала посакуваните резултати.

Олексиј Арестовиќ, поранешен претседателски советник, стана еден од најголемите критичари на Зеленски. Тој рече дека сака да биде претседател и сугерираше дека Киев мора да преговара со Русија за да се стави крај на војната, што Зеленски го отфрли.

Русија сега ја продолжи својата офанзива во источна Украина и се обидува да го освои стратешки важниот град Авдијивка. „На непријателот му беше наредено да го заземе градот по секоја цена“, изјави Виталиј Барабаш, шеф на градската воена управа.

Треба да знаете
Последни објави