Search

Кардиолог од Шпанија му препорачува на Гудељ да ја заврши фудбалската кариера

Шпанскиот кардиолог Виктор Лопес го советува спскиот фудбалски интернационалец Драгиша Гудељ од редовите на третолигашот Кордоба да ја заврши својата играчка кариера откако во неделата повторно колабирал на натпревар. Ова е вторпат за девет месеци Гудељ да падне како покосен на теренот.

Кардиологот Лопес потенцира дека братот на српскиот репрезентативец Немања Гудељ останал жив благодарение на дефибрилаторот кој му е вграден во март годинава кога 13 минути имал срцев застој. Го вратиле во живот лекарите, по што му е вграден дефибрилатор. Оваа здравствена ситуација според Лопес за фудбалерот треба да биде сериозно предупредување дека треба да престане да се занимава со фудбал.

-Мислам дека би било непромислено ова момче да продолжи да игра фудбал. Изложувањето на напор може да доведе до зачестени појави на аритмија. Разбирам дека е млад спортист пред кого е играчка кариера, но за мене здравјето треба да биде пред парите – му порачува шпанскиот кардиолог на Гудељ.

Треба да знаете
Последни објави