Search

Ердоган со порака до Нетанјаху: „Ќе му се суди како на Слободан Милошевиќ“

Турција, која поддржува решение со две држави за деценискиот конфликт, остро го критикуваше Израел за неговата кампања во Газа, започната како одговор на нападот на милитантната група Хамас на 7 октомври.

Во говорот на состанокот на одборот на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) во Истанбул, Ердоган рече дека западните земји кои го поддржуваат Израел даваат „безусловна поддршка за убивање бебиња“ и се соучесници во неговите злосторства.

„Покрај тоа што е воен злосторник, на Нетанјаху, кој е крвник на Газа во моментов, ќе му се суди исто како што му се судеше на Милошевиќ“, рече Ердоган, мислејќи на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ на кого му се судеше за геноцид, злосторство против човештвото и воени злосторства пред судот во Хаг.

„Оние кои се обидуваат да ја игнорираат смртта на сите оние невини луѓе кои го користат Хамас како изговор, немаат повеќе што да му кажат на човештвото“, додаде тој, мислејќи на западните сили, кои според него се „слепи и глуви“.

Ердоган, кој долго време бара реформа на Советот за безбедност на Обединетите нации за да биде поинклузивен, исто така рече дека ОН не успеале на тестот за Газа и повика на итни реформи, повторувајќи дека петте постојани членки на Советот за безбедност – САД, Русија, Кина, Британија и Франција – не го претставуваат светот.

„Членовите на Советот за безбедност ги саботираа искрените напори на генералниот секретар Антонио Гутереш“, рече тој, додавајќи: „Никој од нас не мора да го прифати овој систем“.

„Не е можно таква структура да донесе мир или надеж за човештвото“, заклучи Ердоган.

Треба да знаете
Последни објави