Search

Циклонот „Оливер“ донесе Сибир во Москва

Циклонот Оливер ја погоди руската престолнина, а Регионот на главниот град е зафатен од обилни снежни врнежи кои се очекува да паѓаат непрекинато до понеделник наутро.

Снегот не престанува да паѓа во Москва, а синоптичарите предупредуваат дека снежните наноси ќе продолжат да растат, додека температурата ќе се намалува. Во среда се очекува живата во термометарот да падне на -22, што е типично за Сибир, а не за Москва.

Московјаните активно споделуваат фотографии и видеа од градот покриен со снег.

Висината на снежната покривка рано утринава во главниот град на Русија изнесуваше 19 сантиметри. Се очекува висината на снегот да се зголеми за уште 10 сантиметри.

Синоптичарите предвидуваат дека за една недела мразовите ќе ослабат, а температурата постепено ќе се нормализира.

Треба да знаете
Последни објави