Search

Трејлерот од втората сезона на „House of the Dragon“ ветува дека се наѕира „војна меѓу змејовите“

Првиот трејлер за втората сезона на „Куќата на змејот“ на ХБО се појави во саботата, прикажувајќи ја бруталната и безмилосна војна меѓу Таргариен и Хајтауерс.

Трајлерот со сцени преполни со акција врати неколку познати лица на екранот, вклучувајќи ги Раенира Таргариен (Ема Дарси), Алисент Хајтауер (Оливија Кук), Ото Хајтауер (Рис Ифанс) и Дејмон Таргариен (Мет Смит), прикажувајќи како тензии меѓу двајцата поранешни најдобри пријатели ќе стигнат до крешендо по разорното финале на првата сезона.

Втората сезона започнува по трагичната и разгорувачка смрт на синот на Ренира, принцот Луцерис „Лук“ Веларион, од рацете на синот на Алисент, принцот Емонд. Лук и неговиот змеј паднаа во смрт откако двата змејови се судрија еден со друг, а веста за смртта на нејзиниот син како и трагичниот спонтан абортус што го доживеа во истата епизода – ја натера Ренира, која изгледаше дека сака да се одлучи за мир. наместо војна по смртта на нејзиниот татко, да почне да копнеете по крв.

Во трејлерот, принцезата Ренис ја предупредува Ренира што ќе следи откако се зголемуваат тензиите меѓу неа и Алисент.

„Нема војна толку омразена за боговите како војна меѓу роднините“, вели Ренис додека се прикажуваат различни фрагменти од сцените од сезоната, вклучително и неколку интензивни снимки од бојното поле. „И нема војна толку крвава како војна меѓу змејови“.
Алисент, чиј син, Егон II, се искачи на тронот по смртта на кралот Висерис во првата сезона, против желбите на покојниот крал, има малку поинаква перспектива додека војната беснее околу неа.

Трејлерот, кој беше премиерно прикажан на конвенцијата CCXP во Бразил, прикажува други моменти од сезоната што доаѓа.

Приквелот на серијата „Игра на тронови“ стана хит веднаш по емитувањет есента 2022 година, со што ХБO му ја донесе најголемата премиера на серии досега, со 9,99 милиони гледачи .

Втората сезона од серијата која ја раскажува приказната за падот на куќата на Таргариен, приближно 200 години пред Денерис Таргариен од „Играта на тронови“ да се бори за тронот, доби зелено светло пред да се емитува втората епизода од првата сезона.

Кокреатор на серијата, Рајан Кондал, претходно кажа дека првата сезона ја поставила сцената за уште поинтензивна втора сезона.

„Првата сезона ја подготвуваше масата за многу крвава гозба што следуваше“, рече тој по финалето на инаугуративната сезона. „Причината поради која сакав навистина да го трошам нашето време правејќи го ова е затоа што сакав сите да разберат кои се сите овие ликови и долгата историја што ја имаа зад нив – зад нивните татковци и нивните дедовци – што не доведе до оваа точка каде што тие завршуваат со граѓанска војна еден против друг“.

Премиерата на новата сезона е летото 2024 година, според новиот трејлер.

Треба да знаете
Последни објави