Search

Со петицијата се бара воведување на смртна казна за убијците на Вања

Социјалните мрежи со коментари за тоа каква казна треба да ги стигне сторителите.
Веднаш почна да се шири и петиција која за само неколку минути веќе има солиден број потписи.

Во дел од коментарите се вели и да се воведе посебна казна – како лекс-специјалис за овој случај, бидејќи „ затворска казна колку и да е голема во Македонија, не е соодветна казна за овие монструми“.

Во вечерашното соопштение се вели дека по преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска во околината на Скопје е пронајдено безживотното тело на малолетната В.Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27.11.2023, а во околината на Велес е пронајдено и телото на П.Ж.(74) од Велес, кој на 24.11.2023 беше пријавен за исчезнат.

Во врска со двата случаи, осомничени се пет лица, од кои за три се бара мерка притвор, едно е надвор од државата, а едно лице во моментов е во полициска станица.

ЛИНК до петицијата

Треба да знаете
Последни објави