Search

Пентагон: Американски воен брод и комерцијални бродови нападнати во Црвеното Море

Американски воен брод и повеќе комерцијални бродови денеска биле цел на напад во Црвеното Море, соопшти Пентагон.

Јеменските бунтовници Хути подоцна ја презедоа одговорноста. Тврдат дека извршиле напад врз два брода за кои тие тврдат дека се поврзани со Израел, но не признаа дека целеле брод на американската морнарица.

Нападот потенцијално означи голема ескалација во серијата поморски напади на Блискиот Исток поврзани со војната меѓу Израел и Хамас.

Нападот е извршен врз бродот Карни кој е уништувач од класата Арли Бурк.

Треба да знаете
Последни објави