Search

Куркума во кафе против воспаленија и за рамен стомак

Куркумата веројатно не е првото нешто што би помислиле да го додадете во вашето кафе секое утро, особено ако сакате нешто послатко. Почесто се наоѓа во обилните оброци како супи и најразлични јадења благодарение на неговиот уникатен, земјен вкус. Сепак, овој познат жолт зачин не само што има одличен вкус во кафето, туку дава и неверојатни здравствени придобивки кои можат да направат чуда за вашето тело.

За почеток, куркумата е полна со неверојатни антиоксиданси, кои се клучни за вашето целокупно здравје и обезбедуваат бројни придобивки за намалување на половината.

Антиоксидантните својства на куркумата можат да помогнат во намалувањето на отпорноста на инсулин, шеќерот во крвта, нивото на холестерол и другите метаболички состојби кои се резултат на дебелината.

Многу од здравствените придобивки на куркумата се благодарение на едно активно соединение, наречено куркумин, кое исто така може да промовира губење на тежината преку зајакнување на метаболизмот и борба против воспалението. Куркумата содржи клучно соединение, куркумин, кое според неколку студии е поврзано со подобрен обем на половината и телесната тежина.

Идејата за додавање куркума во кафето е прилично нов тренд. Сепак, комбинацијата на куркума и кафе заедно може да биде моќен пијалок.

Може да го смири воспалението

Истражувањата покажуваат дека куркумата може да го намали воспалението поврзано со неколку здравствени состојби, вклучувајќи го и ревматоидниот артритис. Кафето со куркума често вклучува ѓумбир и цимет, два зачини за кои некои истражувања сугерираат дека исто така можат да го запрат воспалението.

Комбинацијата може да ја ублажи болката и црвенилото поврзани со воспаление на зглобовите.

Го подобрува расположението

Ако редовно пиете кафе, вашата утринска шолја е веќе топол, утешен ритуал. Додадете ја потенцијалната антидепресивна активност на куркуминот на енергетскиот удар на кофеинот и ќе добиете пијалок што може да ви го подигне расположението.

Може да го регулира нивото на шеќер во крвта

Истражувањето објавено во Journal of Nutrition & Intermediary Metabolism во 2018 година сугерира дека куркуминот може да им помогне на луѓето со дијабетес тип 2 да го контролираат шеќерот во крвта. Контролирањето на шеќерот во крвта е од клучно значење за спречување на компликации од дијабетес, вклучувајќи болести на срцето и бубрезите, оштетување на нервите и губење на видот.

Може да го олесни варењето

Истражувачкиот преглед од 2018 година објавен во Журналот за клиничка медицина сугерира дека куркумата може да ја намали непријатноста во стомакот од синдромот на нервозно дебело црево (IBS). Овие симптоми вклучуваат надуеност, дијареа или болни стомачни грчеви.

Треба да знаете
Последни објави