Search

Катар се залага за враќање на примирјето во Газа

Катар е посветен на напорите за враќање на примирјето во Газа, соопшти катарското Министерство за надворешни работи по средбата на премиерот Мохамед бин Абдулрахман бин Џасим Ал Тани со секретарот за надворешни работи на Обединетото Кралство Дејвид Камерон на COP28 во Дубаи, ОАЕ.

„Неговата екселенција за време на состанокот истакна дека Катар е посветен на посредувањето и продолжувањето на напорите за враќање на примирјето. Тој нагласи дека продолжувањето на бомбардирањето на Газа по завршувањето на примирјето ги отежнува напорите за посредување и ја влошува хуманитарната трагедија во појасот “, соопшти Министерството.

Двајцата разговараа за најновите случувања во „Газа, окупираните палестински земји и начинот на деескалација и прекин на огнот“, соопштија од Министерството.

Ал Тани го изрази „цврстиот став на Катар да го осуди секое гаѓање цивили и дека убивањето невини цивили, главно жени и деца, и практикување колективна казна е неприфатливо под каков било изговор“, велат од Министерството.

Треба да знаете
Последни објави