Search

Диетата 30-30-30 го зафати светот: Техника која ги програмира мастите да почнат да се топат

Нова диета во тренд е методот 30-30-30, многу популарен на ТикТок. Ако веќе сте станале скептични, бидејќи секој час има некој нов трик кој ви ветува чуда и веќе сте пробале се, немате причина да мислите дека токму овој метод ќе ви помогне да ослабнете.

Телото на секого е различно, а најдобриот начин за слабеење е оној кој работи за вас, а не се работи само за диета и вежбање. Знаете и самите – јадете помалку, движете се повеќе и бидете дисциплинирани и упорни – ова е универзален рецепт за спроведување на секоја диетална практика. И поткрепете ја вашата намера со позитивно размислување, вежби за опуштање и канализирање на стресот, добро спијте, консултирајте се со експерт и – сакајте се себеси и вашето тело.

Кога станува збор за методот 30-30-30, експертите се погрижија да го проучат овој начин на биохакирање на телото за слабеење и – имаат добри вести!

Кој е методот 30-30-30?

Методот 30-30-30 вклучува јадење 30 грама протеини во рок од 30 минути по будењето, а потоа правење 30 минути кардиоваскуларни вежби со низок интензитет – како што се пешачење или јога – кои ќе ви го одржат отчукувањата на срцето на или под 135 BPM (отчукувања во минута). Биологот, кој го популаризира овој метод на ТикТок тврди дека по еден месец доследна имплементација на овој метод, едноставно ќе се стопите.

Како работи?

Методот 30-30-30 изгледа едноставен и применлив, а делува затоа што протеините кои се внесуваат во телото наутро го стабилизираат нивото на гликоза и инсулин. Кога пиете кафе на празен стомак или јадете нешто богато со шеќер и јаглехидрати, како колачи, тоа предизвикува скок на кортизолот, хормонот на стресот, кој се јавува под влијание на кофеинот и инсулинот (од шеќер или прости јаглехидрати).

Оваа навика може да доведе не само до зголемување на телесната тежина или неможност за слабеење, туку може да ви наштети на хормонално ниво. Протеините што ги внесувате наутро помагаат во одржување на стабилно ниво на гликоза, го забрзуваат метаболизмот и ја намалуваат желбата (за одредена храна) во остатокот од денот. Триесет минути кардио рамнотежа го помага варењето, го намалува воспалението, го намалува нивото на кортизол и го зголемува нивото на серотонин и допамин.

Повеќето луѓе имаат навика прво да пијат кафе – па дури и кога ќе почнат да вежбаат веднаш по нивниот омилен утрински пијалок, не успеваат да ослабат со овој режим. Што се случува таму? Телото има околу 20 минути резервен гликоген за енергија, кој му е потребен кога се напрега без шеќер во крвотокот. А кога ќе се потроши, му треба нов извор на енергија и почнува да ги согорува мускулите – бидејќи потребни се три минути, додека за согорување на маснотиите потребни се пет часа. На овој начин луѓето несвесно го саботираат градењето на мускулите, согорувајќи ги како извор на енергија.

Бидејќи телото согорува маснотии во мирување, стабилното кардиоваскуларно вежбање го обезбедува тоа согорување – сепак, ако пулсот се искачи над 135 BPM (интензивно кардио), телото ги менува изворите на енергија и почнува да ги согорува мускулите.

Како да се практикува методот 30-30-30?

-Променете ја вашата утринска рутина.

Ова може да биде најголемиот предизвик – ако сте навикнати да пиете кафе во мир и тишина штом станете и ви требаат час или два да се „оптоварите“ и доцна да појадувате, внесувајќи 30 грама протеини во рок од половина час по станувањето, може да биде многу напорно.

Направете експеримент за да видите како ви оди – обезбедувањето утрински протеини е едноставно, тоа се три тврдо варени јајца, кои можете да ги готвите навечер и наутро да ги јадете со парче тост или можете да пиете смути со топка и пол протеински прав, кој можете да го измешате и во каша од овес, ако сакате. Протеински појадок може да биде чинија урда со овошје или грчки јогурт со малку путер од кикиртики.

-Триесет минути вежба во стабилна состојба

Методот 30-30-30 бара движење со низок интензитет, што значи дека не треба да останете без здив и пулсот треба да остане под 135 во минута. За време на вежбање во стабилна состојба, треба да можете да зборувате на телефон – што не можете да го правите кога трчате или правите други вежби со висок интензитет.

Ова значи дека можете да го однесете вашето куче на утринска прошетка, или да возите велосипед или да вежбате јога или таи чи – важно е да се движите со стабилно темпо и да се чувствувате удобно додека го правите тоа. Кога уживате во вежбата што ја вклучувате во вашата дневна рутина, поголема е веројатноста да се држите до неа.

Методот 30-30-30 не е сè во бројки

Иако прецизноста е доблест, сè по бројки има тенденција да не доведе до ригидност, така што не мора да бидете строги кога станува збор за внесот на протеини и времето за вежбање. Темпирајте се за да не се чувствувате под притисок – важно е да го внесете вашиот протеин веднаш штом ќе се разбудите, а потоа да започнете некоја лесна вежба во одреден момент.

Поважно е да се погледне големата слика отколку да се фиксира на деталите. Ако консумирате само 20 грама протеини во рок од еден час по будењето или имате време само за петнаесетминутна прошетка пред работа, сепак можете да ги искусите здравствените придобивки од оваа дневна рутина, пишува Wannabemagazine.com.

Треба да знаете
Последни објави