Search

Санчез: ЕУ мора да ја признае Палестина од морални причини

Шпанскиот премиер Педро Санчез рече дека Европската унија мора да ја признае Палестина од „морални“ и „геостратешки“ причини.

Во интервју за јавниот сервис ТВЕ, Санчез рече дека верува оти е дојден моментот сите членки на ЕУ да ја признаат Палестина, бидејќи долго време им ветуваат на Палестинците и на арапските земји спроведување на решение за две држави.

„Тоа е правилно да се направи, бидејќи сите овие години гледавме како Израел систематски ги окупира палестинските територии на Западниот Брег, а сега гледаме и што се случува во Газа“, рече Санчез, чија земја претседава со Унијата уште еден месец.

„Интересот на Европа е да се реши ова прашање, пред се поради моралните вредности, бидејќи тоа што го гледаме во Газа не е прифатливо. Покрај тоа, геополитички интерес на Европа е да го стабилизира регионот, кој доколку нема мир може да западне во криза која ќе се прелее во Либан, Египет и Јордан и ќе го дестабилизира Медитеранот, регион кој е важен за нас“, рече Санчез.

Санчез бара да се организира меѓународна конференција, на која би учествувале Израел и Палестина, од која двете земји би си заминале меѓународно и меѓусебно признати.

Тој, исто така, смета дека Европа не може да си дозволи два отворени воени фронта, во Украина и на Блискиот Исток и дека дипломатијата мора да надвладее.

На неодамнешната турнеја на Блискиот Исток, Санчез ја обвини израелската влада дека убива цивили, особено жени и деца, и најави дека Шпанија може сама да ја признае Палестина доколку ЕУ не го стори тоа, а израелската влада остро ги осуди тие изјави и дојде до дипломатска криза меѓу две медитерански земји.

Санчез денеска изјави дека односите меѓу Шпанија и Израел се „точни“, повторувајќи дека неговата влада првиот ден го осуди „она што Хамас го направи во Израел и секогаш велеше дека Хамас мора веднаш и безусловно да ги ослободи израелските заложници“.

„Но, со истото убедување, мора да му кажеме на Израел дека мора да спроведе акции во согласност со меѓународното хуманитарно право. „Гледајќи ги бројките и снимките, особено на девојчињата и момчињата кои умираат, искрено се сомневам дека тој го почитува меѓународното хуманитарно право“, рече Санчез.

Во 2014 година, шпанскиот парламент гласаше да го одобри владиното признавање на Палестина, но Санчез, на прашањето зошто го одложува, рече дека во резолуцијата исто така „се наведува дека различни европски земји треба да го сторат тоа истовремено со Шпанија“.

Тој потсети дека повеќе од 140 земји веќе ја признаа државата Палестина, а Шведска како членка на ЕУ тоа го направи еднострано.

Треба да знаете
Последни објави