Search

Ова се знаци дека користите премногу детергент во вашата машина за перење

Можеби многу пати сте посегнале по алиштата од машината за перење, очекувајќи нешто меко и нежно, за да се најдете како посегнувате по куп груба ткаенина која е многу цврста и непријатна за носење.

Ако е така, голема е веројатноста дека користите премногу детергент за перење. Ќе ги исчисти нечистотиите и дамките, но на крајот ќе создаде нов проблем – остатоците од детергентот кои не се добро исплакнати ќе предизвикаат облеката да биде груба на допир и изгребана при носење.

Освен тоа, премногу детергент ќе доведе до создавање на пребогата пена во машината за перење, поради што парчињата алишта ќе се „залепат“ едно до друго, па нема да се мијат добро.

Колку детергент всушност треба да користите?

Две лажици се доволни за професионална машина за перење која може да собере околу 12 килограми алишта или една лажица детергент за просечна машина за перење која собира околу 8 килограми, пишува Wirecutter, а пренесува 24sata.

Ако се миете на рака, ви треба уште помалку. Навистина, потребната количина на детергент може да варира од марка до марка, но дури и кога на декларацијата на задната страна на шишето пишува да се стави повеќе, имајте на ум дека ова упатство е напишано од производителите, чија цел е да го искористат и купи повеќе, предупредува Wirecutter.

Работите може да бидат уште полоши ако користите детергент со висока ефикасност (HE), кој е високо концентрирана формула со ниска пена што може да се користи и во традиционалните и во HE машините. Овие детергенти обично имаат двојно поголема концентрација од „обичните“, така што ви треба двојно повеќе, особено ако се земе предвид дека новите високоефикасни машини за перење трошат помалку вода за перење алишта од традиционалните. Така, вообичаените количини на детергент всушност не можат да се растворат.

Како да отстраните премногу детергент од алиштата?

За да го вратите вашиот целосен сјај на облеката, треба да го отстраните вишокот детергент кој е натопен во влакната. Whirlpool препорачува натопување на алиштата во мешавина од оцет и вода. Во длабок мијалник или када измешајте 1 шолја оцет во 1 литар вода и натопете ја облеката. Избришете ги видливите акумулации на детергент, киснете околу еден час, а потоа ставете ја во машината за перење за циклусот на перење.

Друг метод неодамна стана познат на Tik-Tok: Подгответе специфична комбинација на состојки – шише топла вода, ½ чаша боракс, ½ чаша сода бикарбона и мала количина детергент. Додадете ги алиштата во кадата, добро натопете ги и оставете ги четири часа. Потоа исцедете ја и ставете ја облеката на вообичаениот циклус на перење. Можеби нема да ги направи алиштата многу меки, но сигурно ќе спречи вишок детергент или омекнувач да се насоберат во влакната.

Треба да знаете
Последни објави