Search

Маск испрати многу јасна порака до огласувачите кои го бојкотираат Х поради неговите објави

Милијардерот Илон Маск се појави на сцената за време на конференцијата „DealBook“ вооружен со нервозна смеа и со низа за неговите компании. Но, интервјуто брзо се претвори во сериозна тема: антисемитските објави на Маск на X и дали компанијата ќе може да издржи бојкот на огласувачите.

Оние кои внимателно го слушаа Маск можеа да слушнат многу спротивставени ставови во неговата презентација, од оправдување до негодување, каде што милијардерот во исто време се обиде да ја признае грешката и да направи се што може за да ги истисне огласувачите од платформата.

„Се надевам дека ќе престанат. Не се рекламирајте кај нас, изјави Маск во интервју за Ендрју Рос Соркин. „Ако некој се обидува да ме уценува со реклами, да ме уценува со пари, оди си. Оди си! Дали е доволно јасно? Се надевам дека е така, рече Маск“.

Треба да знаете
Последни објави