Search

Хамас сериски ги малтретирал киднапираните деца

Портпаролот на израелската влада Ејлон Леви вели дека семејствата на заложниците раскажувале ужасни приказни за нивното заробеништво.

„Децата беа сериски малтретирани“, изјави Леви.

Тој ја цитираше тетката на 12-годишното момче дека милитантите му се заканувале на нејзиниот внук со пиштоли додека тој плачел и бил принуден да гледа ужасни видеа од злосторствата на Хамас.

Леви додава дека една баба рекла дека киднаперите и се заканувале дека ќе ѝ ги убијат двата внука, на возраст од осум и 15 години, и им рекле дека никој не сака да се вратат дома во Израел.

„Не можам ни да почнам да замислувам колкав е психолошкиот ужас и терор низ кој поминаа“, рече тој.

Треба да знаете
Последни објави