Search

СЗО бара нови податоци од Кина за пневмонијата кај деца бидејќи на Кинезите им е кажано повторно да носат маски и да одржуваат дистанца

Светската здравствена организација (СЗО) бара повеќе податоци од Кина поради појава на пневмонија кај децата.

Д-р Марија Ван Керхове, епидемиолог на СЗО, рече дека агенцијата „ја следи Кина“ бидејќи болниците низ целата земја продолжуваат да се преоптоваруваат.

Маски за лице и социјално дистанцирање повторно се препорачуваат што доаѓа како застрашувачки ехо од раните денови на Ковид.

Земјата се бори со скок на пневмонија, наречена „синдром на бели бели дробови“ поради начинот на кој оштетувањето на белите дробови се појавува на скенирањата кај децата, кои се припишуваат на враќање на респираторните заболувања, а не на целосно нов вирус, пишува Дејли Мејл.

Кина имаше едно од најбруталните и најдолгите заклучувања од која било земја во светот за која СЗО вели дека им го одзеле виталниот имунитет на децата против сезонски болести.

Д-р Ван Керхове на денешната конференција рече: „Да, гледаме зголемување на респираторните инфекции ширум светот.

„Ние сме во есен и влегуваме во зимските месеци, така што очекуваме да видиме пораст на респираторните инфекции без оглед на тоа.

„Се надоврзувам на Кина. Тие бележат пораст поради голем број различни инфекции.
„Ја следиме нашата клиничка мрежа и ги следиме лекарите во Кина. Во однос на акутните респираторни инфекции, го разгледуваме товарот на здравствените системи и ги разгледуваме здравствените капацитети на системите“.

СЗО го направи невообичаениот потег јавно да ја повика Кина да биде транспарентна за што многумина веруваат дека се должи на нејзиното лошо постапување со „Ковид“ кога беше обвинета за заштита на критични информации за болеста во раните фази.

Тоа доаѓа откако портпаролот на кинеското Министерство за здравство Ми Фенг ги повика луѓето во земјата повторно да размислат за носење маски за лице и одржување дистанца.

Говорејќи на прес-конференција во неделата, тој рече:

„Треба да се направат напори да се зголеми отворањето на соодветните клиники и области за лекување, да се продолжи работното време и да се зголеми понудата на лекови. Неопходно е да се направи добра работа во превенцијата и контролата на епидемијата на клучните преполни места. Ова вклучува училишта, институции за згрижување деца и домовите за стари лица, како и да се намали протокот на луѓе и посети“.

Големите педијатриски болници бележат 7.000 приеми дневно во некои области на Пекинг, велат извештаите.

Најголемата болница во Тијанџин – провинција на брегот во близина на Пекинг – наводно прима повеќе од 13.000 болни деца дневно низ своите врати.

Исто така, има извештаи за скокови на детски болести во провинцијата Лиаонинг и во Шангај – најголемиот град во земјата.

Пациентите кои се примени во болниците, наводно, страдаат од висока температура и воспаление на белите дробови, но без кашлица или белодробни нодули – грутки на белите дробови кои обично се резултат на мината инфекција.

Скеновите, исто така, покажуваат непроѕирни или јасни области во нивните бели дробови, кои можат да бидат предизвикани од бактериски инфекции, што доведува до тоа некои лекари да ја наречат болеста „синдром на бели бели дробови“.

Светот првпат беше предупреден за новата епидемија во Кина на 21 ноември, кога системот за надзор на болеста ProMED издаде известување за извештаите за „недијагностицирана пневмонија“ во Кина.

Системот – кој исто така беше првиот што го вклучи алармот во декември 2019 година поради појавата на Ковид – работи на откривање невообичаени здравствени настани поврзани со новите инфекции.

Предупредувањето ја поттикна СЗО да испрати официјално барање за средба со кинеските власти, кои се согласија на телеконференција со агенцијата минатиот четврток.

Агенцијата соопшти дека доставените информации укажуваат дека групите случаи биле од познати патогени. Кина, исто така, сподели податоци кои покажуваат дека од мај земјата бележи зголемен број на деца болни со микоплазма пневмонија – бактерија која предизвикува благи инфекции на респираторниот систем.

Експертите, исто така, сугерираат дека фактот што главно се заболуваат деца во оваа епидемија сугерира дека болестите што ја предизвикуваат се оние од кои возрасните веќе биле заразени и против нив имаат имунитет.

Треба да знаете
Последни објави