Search

Откриени најдобрите божиќни филмови – од „Сам дома“ до „Чудо во 34-та улица“

Ништо не го доловува празничниот дух како да се свиткате на каучот со шолја топло какао и да гледате божиќен филм, но некои класици се поомилени од другите.

„Сам дома“ е најгледаниот празничен филм со Божиќна тематика и „Божиќ на Чарли Браун“ веднаш зад него, според новата анкета на Yahoo News/YouGov.

Поминаа повеќе од 30 години откако Меколи Калкин се прослави глумејќи го измамникот Кевин Мекалистер во „Сам дома“, но 34 отсто од испитаниците сепак го избрале филмот од 1990 година за свој омилен божиќен филм.

Во меѓувреме, „Божиќната приказна“ ја прослави својата 40-годишнина овој месец, а Ралфи Паркер на Питер Билингсли останува исто толку популарен како и кога филмот дебитираше во ноември 1983 година.

Комедијата се најде на блиско второ место по „Сам дома“ со 33 отсто од гласовите – еден отсто повеќе од „Божиќ на Чарли Браун“.

Памела Ратлиџ, директорка на независниот истражувачки центар за психологија на медиумите, објасни дека овие филмови станале празнични класици затоа што „ни дозволуваат да ги искористиме нашите емоции“.

„Без разлика дали се смееме или плачеме, тие ни дозволуваат да ги доживееме емоциите поврзани со социјалната валидација, моќта на поврзувањето, сочувството и емпатијата“, изјави таа за Yahoo Entertainment.

Рутлиџ додаде дека тие исто така предизвикуваат страст за магијата на празниците кои им помагаат на луѓето да влезат во божиќниот дух.

„Филмовите за празници се приклучуваат на традицијата… предизвикувајќи носталгија за „старите добри времиња“ кога работите изгледаа поедноставни, пољубезни и побавни“, објасни таа.

„Човечкиот мозок е смешен. Има тенденција да се сеќава на среќните настани со малку самовилска прашина, засилувајќи го сјајот и зголемувајќи го нашето уживање во позитивните спомени.

„Сам дома“, „Божиќна приказна“ и „Божиќ на Чарли Браун“ беа меѓу 10-те филмови вклучени во анкетата, во која беше побарано национално репрезентативен примерок од 1.675 возрасни да ги изберат празничните филмови што ги гледаат редовно.

На четвртото место со 29 отсто од гласовите се најде анимираниот божиќен специјал „Рудолф Црвениот ирвас“ од 1964 година.

Следен беше „Елф“, кој овој месец ја прослави својата 20-годишнина. Божиќната комедија од 2003 година со Вил Ферел како Бади, човек кој бил посвоен и израснат од џуџињата на Дедо Мраз на Северниот пол, заработи 26 отсто од гласовите.

„Божиќниот одмор на National Lampoon“ го зазеде шестото место благодарение на 25 отсто од испитаниците кои го сметаат за нивен омилен празничен филм.

И тоа не би било сезона на празници без да се спомене божиќниот класик „It’s a Wonderful Life“. Фантастичната драма од 1946 година со Џејмс Стјуарт во улогата на несреќниот Џорџ Бејли заработи 24 отсто од гласовите.

„Тоа беше поврзано со Дедо Мраз“, комедијата на Тим Ален од 1994 година за бизнисмен кој станува Дедо Мраз.

Следуваше празничниот класик „Чудо на 34-та улица“ од 1947 година, кој беше омилен за 21 процент од испитаниците.

Последно, но не и најмалку важно беше „Умри машки“ со 14 проценти од гласовите, иако некои сè уште дебатираат дали акциониот филм на Брус Вилис од 1998 година се смета за божиќен филм.

Што се однесува до оние кои не биле љубители на празничните класици на списокот, тие имале можност да изберат „ниту едen од овие“, што го направиле 26 отсто од испитаниците.

Треба да знаете
Последни објави