Search

Бугарскиот патријарх во болница поради белодробна болест

Патријархот и софиски митрополит Неофит е хоспитализиран на Военомедицинската академија (ВМА) поради белодробна болест, соопшти Светиот синод. Оттаму ги повикаа мирјаните да се молат за брзо закрепнување на патријархот.

-Возљубени браќа и сестри во Господа. Канцеларијата на Светиот Синод соопштува дека Неговата Светост Бугарскиот Патријарх и Митрополит Софиски Неофит е хоспитализиран во Воената медицинска академија (ВМА) – Софија, поради белодробно заболување.

Ги повикуваме свештенството и верниот богољубив народ сесрдно да се молат за брзо оздравување и возобновување на Првиот светец на нашата родна црква, како и да ги прифатат како веродостојни само информациите објавени од Светиот синод на БПЦ-БП, се вели во пораката.

Треба да знаете
Последни објави