Search

Бајден: Ако продолжиме вака, ќе му дадеме на Хамас што сака

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека продолжувањето на патот на „убиства и војна“ во Газа ќе значи дека Хамас го добил она што го сака.

„Хамас започна терористички напад затоа што не се плашат повеќе од Израелците и Палестинците кои живеат рамо до рамо во мир. Да се ​​продолжи по патот на теророт, насилството, убиствата и војната е да му се даде на Хамас она што го сака“, напиша Бајден.

Анализирајќи ја пораката на Бајден, експертот за меѓународни односи Доминик Вагорн даде свое мислење за, како што рече, „малку збунувачки формулирана порака“.

„Моето толкување е дека тоа не е порака до Израел да не се враќа во војна, но тоа секако значи омекнување на наративот во Белата куќа што го видовме во последните денови“, рече тој, додавајќи дека „тоа ќе биде интересно да се види што дипломатијата произведува зад сцената, но пред сè, тоа е обид да се продолжи примирјето“.

Треба да знаете
Последни објави