Search

Турција го затвори Босфор за бродски сообраќај

Турската крајбрежна стража денеска соопшти дека го затворила Босфорскиот теснец во близина на Истанбул за бродови поради ветер и дожд.

„Поради лошите временски услови, теснецот Босфор во близина на Истанбул е привремено затворен за премин на бродови во двете насоки“, се вели во соопштението. Претходно за сообраќај беше затворен и теснецот Дарданели.

Во реонот на Истанбул е во сила жолт метео аларм поради урагански ветрови со брзина до 80 километри на час. Во изминатите 10 дена најмалку пет товарни бродови се насукаа во Црното Море во близина на брегот на Турција поради невремето.

Треба да знаете
Последни објави