Search

Во Полска се формира „зомби влада“, се очекува да трае 14 дена

Полскиот претседател Анджеј Дуда официјално го назначи актуелниот премиер Матеуш Моравјецки (ПиС) за претставник на новата влада.

Иако премиерот веќе презентираше министерски решенија, се предвидува дека владата ќе има рок од 14 дена.

Моравјецки и неговата партија Право и правда (ПиС) загубија на општите избори на 15 октомври од коалицијата на опозициските партии предводена од Доналд Туск.

Иако ПиС е најголемата група во новото свикување на Парламентот со 191 пратеник, опозициските партии имаат вкупно 248 пратеници, што е доволно за формирање влада.

Сепак, претседателот на Полска, кој е наклонет кон ПиС, инсистираше на Моравјецки да му се даде можност да се обиде да формира влада.

„Го исполнуваме уставниот обичај назначувајќи влада што ја претставува групацијата што победи на парламентарните избори.

Со радост гледам на премиерот и министрите“, рече Дуда за време на церемонијата во понеделникот.

Меѓутоа, претседателите на Горниот и Долниот дом на Парламентот, кои не се појавија на церемонијата, покажаа дека именувањето на Дуда всушност било фарса.

По формирањето на владата, Моравјецки има рок од две недели да се обиде да ја добие довербата од Парламентот за владината програма.

Ако тоа не успее, тогаш Парламентот ќе може да избере кандидат за премиер, улога која најверојатно ќе му припадне на Доналд Туск.

„Владата на премиерот Доналд Туск, во смисла на структура, е 100 отсто завршена“, изјави еден од членовите на Граѓанската коалиција на Туск. 

Треба да знаете
Последни објави