Search

Патник на „Југозапад Ерлајнс“ избегал преку отворот за итни случаи, качувајќи се на крилото на авионот

Еден човек беше уапсен во неделата откако скокнал од отворот за итни случаи на летот на „Југозапад Ерлајнс“ во Њу Орлеанс, се качил на крилото на авионот и се обидел да побегне додека леталото се подготвувало да полета, објави Њујорк пост.

Канцеларијата на шерифот на парохијата Џеферсон во Луизијана соопшти дека мажот бил уапсен во неделата вечерта, откако избегал од отворот за итни случаи и истрчал на асфалтот на меѓународниот аеродром Луис Армстронг во Њу Орлеанс.

Во моментот на инцидентот, авионот сè уште бил паркиран на терминалот и се подготвувал да тргне кон пистата за полетување.

Очевидци на аеродромот рекоа дека мажот одел по крилото на авионот пред да скокне и да трча преку асфалтот.

Тој, исто така, наводно се обидел да украде сервисен камион пред да биде запрен од властите, изјавија очевидци за медиумот.

Полицијата соопшти дека мажот бил однесен во болница на евалуација.

Ова не е прв случај на сличен инцидент на оваа авиокомпанија.

Минатата година полудена патничка на „Југозапад Ерлајнс“ се обидела да ја отвори вратата од авионот во текот на летот пред да касне друг патник во бутот. 34-годишната Елом Агбегнину станала фрустрирана затоа што стјуардесите ја спречиле да дојде до излезот за итни случаи. Кога една сопатничка интервенирала  и се обидела да се справи со Агбегнину, таа одговорила со гризнување на жената за ногата, одбивајќи да ја пушти додека жртвата не ги ставила прстите во нејзината вилица.

Полудената жена потоа почнала да си ја удира главата по подот на авионот, тврдејќи дека „Исус и рекол да лета за Охајо, а Исус и рекол да ја отвори вратата“, покажуваат документите објавени од Окружниот суд на САД за Источниот округ Арканзас.

Дивото нарушување на крајот го принудило летот да изврши итно слетување на националниот аеродром Бил и Хилари Клинтон во Литл Рок претворајќи го тричасовниот лет во шестчасовно патување.

Треба да знаете
Последни објави