Search

Катар испрати пет авиони со хуманитарна помош во Појасот Газа

Катарското Министерство за надворешни работи вечерва соопшти дека пет авиони со хуманитарна помош се испратени во египетскиот град Ел Ариш, од каде помошта ќе биде пренесена во Појасот Газа. Како што јави Ал Џезира, авионите превезуваат 156 тони помош – храна, лекови и опрема за засолништа.

Досега Катар испрати 26 авиони во Газа, со 879 тони помош, соопшти Министерството. Во Појасот Газа има четиридневен прекин на огнот додека се ослободуваат заложниците киднапирани од Хамас, а во тек се преговори за продолжување на прекинот на огнот за уште два дена, бидејќи постојниот прекин на огнот истекува денеска.

Обединетите нации соопштија дека помошта што пристигнала во Газа се уште е недоволна за потребите на жителите на таа палестинска енклава.

Треба да знаете
Последни објави