Search

Девет деца и две жени ослободени од Хамас пристигнаа во Израел

Единаесет израелски деца и жени беа ослободени од заробеништво на Хамас и вечерва пристигнаа во Израел по неколкучасовна неизвесност околу судбината на договорот за нивната слобода. Тие беа ослободени поради тековните интензивни дипломатски напори за продолжување на четиридневната хуманитарна пауза во Газа, која започна во петокот, за уште два дена, пишува Тајмс оф Израел.

Групата првично требаше да биде последната од четирите планирани групи заложници ослободени како дел од договорот за ослободување на 50 израелски жени и деца киднапирани од терористичката група Хамас на 7 октомври. Меѓутоа, неколку часа пред да бидат префрлени во Црвениот Крст, Катар објави дека е постигнат договор за продолжување на примирјето за два дена, со што се отвора патот за ослободување на уште 20 заложници.

Израел се согласи да ослободи 150 Палестинци кои одлежуваат во израелски затвор за безбедносни прекршоци. Со продолжување од два дена може да се ослободат уште 60 затвореници.

Треба да знаете
Последни објави