Search

Валентино Роси ќе вози 24 часа Ле Ман

Валентино Роси, легендата на мото трките, кој стана возач на автомобили од 2022 година, ќе се приклучи на Светскиот шампионат за издржливост (WEC) во новата категорија LMGT3.

44-годишниот седумкратен светски шампион во MotoGP, кој се натпреваруваше со белгискиот тим WRT, ќе вози еден од 18-те болиди влезени во новата категорија LMGT3, која ја заменува категоријата LMGTE Am, автомобили што се возат од аматери во комбинација со професионалци.

Роси особено го очекуваат на легендарните 24 часа Ле Ман, врвниот момент во сезоната, кој се одржува на 15 и 16 јуни.

Во понеделник беше објавено уште едно големо име, тоа на Полјакот Роберт Кубица, кој се очекува во категоријата Премиер хиперавтомобили. Поранешниот возач на Формула 1, крунисан светски шампион во 2023 година во долната категорија LMP2, која исчезнува оваа сезона, ќе биде зад воланот на приватно Ферари. И Германецот Мик Шумахер, син на поранешната Ф1 ѕвезда Михаел, ќе дебитира во издржливост во својата премиерна категорија како стартер со Алпине, кој ќе се соочи со многу разновидна и силна конкуренција.

Треба да знаете
Последни објави