Search

По расправија на автопат во Хрватска Словенец намерно налетал со возило во сограѓани

Загрепската полиција поднесе кривична пријава против 39-годишен Словенец осомничен за обид за убиство на 42-годишник и 35-годишник при сообраќаен конфликт на автопатот А4 кај патарините Света Хелена, пренесуваат српските медиуми.

Словенeцот бил приведен во полиција.

„Се сомнева дека по вербален конфликт во сообраќајот, 39-годишен државјанин на Словенија со својот автомобил налетал на двајца словенечки државјани, 42-годишен и 35-годишен“, се вели во соопштението. изработени од Полициската управа во Загреб.Индекс.

Според полицијата, констатирано е дека на конфликтот му претходело незадоволство од возење по автопат.

„Незадоволството кулминираше со првичен вербален конфликт на наплатните пунктови, по што осомничениот со намера да убие двајца мажи на возраст од 42 и 35 години, налетал на нив со автомобил и ги повредил“, раскажува Хина.

Лекарска помош им била укажана во Клиничката болница Дубрава, каде било констатирано дека 35-годишниот е тешко повреден, додека 42-годишниот се здобил со полесни повреди, се додава во соопштението.

Исто така, во автомобилот на 39-годишниот осомничен, како сопатници имало 23-годишна жена и малолетно лице, на кои им била укажана лекарска помош во Клиничкиот болнички центар во Загреб, каде било констатирано дека се полесно повредени.

Треба да знаете
Последни објави