Search

Демонстрации одржани во трговски центри ширум САД на Црниот петок

Демонстрантите денеска се собраа пред трговските центри во големите градови низ САД, а истовремено и неколку стотини пропалестински демонстранти маршираа низ плоштадот Хералд во Њујорк кои извикуваа „Додека купувате, паѓаат бомби“ и „Окупација, а не војна“.

Во Атланта, демонстрантите стоеја пред плоштадот Ленокс, а некои влегоа на коловозот. Осум лица се уапсени бидејќи одбиле наредби на полицајците да се разотидат од улицата, соопшти полицијата.

Други демонстрации беа одржани во повеќе молови во државите Мичиген, Масачусетс, Њујорк, Вирџинија, Северна Каролина, Калифорнија и во Флорида.

Треба да знаете
Последни објави