Search

Розалин Картер, сопругата на Џими Картер, почина на 96 години

Розалин Картер, сопруга на 39-от претседател на САД, Џими Картер, почина во Џорџија на 96-годишна возраст. На Розалин Картер, која стана еден од водечките застапници за ментално здравје во нацијата за време и по времето на нејзиниот сопруг во Белата куќа, ѝ беше дијагностицирана деменција во мај.

Во петокот, нејзиното семејство објави дека таа влегла во старски дом дома, придружувајќи му се на нејзиниот 99-годишен сопруг на крајот на животот во еднокатната резиденција во Плејнс што ја имаа уште од пред Џими Картер да биде избран за сенатор на државата Џорџија во 1962 година.

Поранешниот претседател е во старски дом од февруари, откако одби понатамошна медицинска интервенција поради неговите здравствени проблеми.

Поранешната прва дама е родена како Елеонор Розалин Смит во август 1927 година, во Плејнс, мал рурален град со помалку од 600 жители, каде што е роден и израснат и нејзиниот сопруг.

Сопружниците кои прослави 75-годишнината од бракот во 2021 година, имаа четири деца, Џек, Чип, Џејмс и Ејми.

Треба да знаете
Последни објави