Search

Спектакуларната париска елка на која и се восхитува целиот свет

Со децении, љубителите на Божиќ особено се радуваа на сцените од париската стоковна куќа Галери Лагајет.

И оваа година куполата на стоковната куќа, во која се сместени продавниците на најпознатите светски модни брендови, ја презеде спектакуларна, џиновска елка, чии фотографии веќе кружат низ светот.

Оваа година џиновското дрво беше инспирирано од спомените од детството и Божиќ поминати со бабите и дедовците на дизајнерот Шарл де Вилморин.

Една Бадник, поради прекин на струја, неговото семејство останало во целосен мрак. Но, неговиот вујко ја спасил ситуацијата со екранот толку светол што ја осветлил целата соба.

Дизајнерот одлучи да ја рекреира играта на светлината во стоковната куќа. Прекрасното дрво ќе ги одведе посетителите во магичен свет од бајките и ќе ги воодушеви и младите и старите. Околу него кружат разни суштества, а особено се истакнува голем елф.

Да потсетиме дека украсувањето на прекрасната стоковна куќа започнало во дваесеттите години на минатиот век, а во 1976 година Парижаните и нивните гости за прв пат биле воодушевени од џиновското дрво кое виси на покривот на галеријата, благодарение на кое Париз станува уште поспецијален секоја година.

.

Треба да знаете
Последни објави