Search

Листот на ловор за уморни нозе: Оваа миризлива купка ја ублажува болката

Топлата купка за нозе ќе ви помогне во овие студени денови и ќе ја ублажи болката во стапалата. Денес постојат многу комерцијални бањи за нозе, но најдобрата е онаа што можеме сами да ја направиме од природни состојки.

Како да подготвите бања за уморни стапала?

Исецкајте две шолји ловорови листови и прелијте ги со литар врела вода. Додадете една чаша сончогледово масло и оставете да зоврие. По половина минута тргнете го од оган, оставете да отстои 15 минути, а потоа додадете пет лажици сенф во прав.

Навечер, додадете две или три лажици од оваа смеса во три литри вода, истурете ја леѓен и држете ги стапалата во неа 15 минути. После тоа, само избришете ги стапалата и облечете памучни чорапи.

Треба да знаете
Последни објави