Верстапен победи на трката за Големата награда на Америка за 50-ти триумф во кариерата

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, вечерва победи на трката во Формула 1 за Големата награда на САД во Остин и ја постигна 50-та победа во кариерата.

Трикратниот последователен светски шампион ја постигна 15-та победа сезонава и 50-та во кариерата и стана петтиот возач кој стигнал до 50 триумфи. Тој ја започна трката од шестото место.

Второто место го зазеде седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон од Мерцедес, а трет Ландо Норис од Мекларен.

Возачот на Ферари, Шарл Леклерк го освои четвртото место, петти беше Серхио Перез од Ред Бул, а шести Шарл Леклер од Ферари, кој стартуваше од пол-позицијата.

Возачот на Мерцедес Џорџ Расел ја заврши трката на седмото место, Пјер Гасли зад Алпин беше осми, Ленс Строл од Астон Мартин беше деветти, а Јуки Цунода од Алфа Таури го зазеде 10-тото место и освои дополнителен поен за најбрзиот круг на трката во последниот круг.

Следната трка во шампионатот се вози на 29 октомври за Големата награда на Мексико.