Search

Црногорски криминалци лидери во шверцот на кокаин

Црногорски државјани учествувале или биле организатори во шверцот на кокаин во вкупна вредност од 41,7 тони во последните шест години.

Кога ќе се соберат сите количества запленети од полициските агенции од 2017 година до есента 2023 година, вкупната глобална вредност е 41,7 тони кокаин шверцуван од црногорски граѓани. Станува збор за 11 големи пратки кокаин кои „паѓаа“ во акции од САД до Австралија.

Најважната заплена беше во јуни 2019 година во Филаделфија, Соединетите Американски Држави, кога на бродот „MSC Gayan“ беа запленети околу 20 тони кокаин во вредност од околу 1,5 милијарди долари и кога беа уапсени петмина црногорски морнари, кои подоцна беа осудени на затворски казни.

По наредба на обвинителите од Њујорк, за овој случај минатата година во Мајами беше уапсен Горан Гогиќ од Црна Гора. Тој беше обвинет пред судот во Њујорк, а обвинителството го товари за организиран криминал, шверц и координација меѓу колумбиските картели и морнари.

Покрај шверцот во Филаделфија, американските обвинители го товарат Гогиќ и за настанот во февруари 2019 година, кога на бродот „MSC Carlota“ во Њујорк беа запленети околу 1,4 тони кокаин. Главните точки од обвинението против Гогиќ беа објавени на веб-страницата на американското Министерство за правда.

Покрај тоа, Гогиќ се товари и за шверц на околу 540 килограми кокаин, кој беше запленет во средината на март 2019 година на бродот „MSC Dezir“ во Филаделфија.

На Азорските Острови, во португалските води, во септември 2018 година на бродот „Флорида“ беа запленети 840 килограми кокаин и беа уапсени двајца црногорски државјани.

Уште еден случај на конфискација се случи во Португалија, кога во 2019 година полицијата заплени шест тони кокаин на бродот „Јемаја“, во близина на Азорските Острови. Уапсен е еден морнар од Црна Гора.

Португалската полиција запленила околу 800 килограми кокаин во август 2019 година на едрилицата „Сикоп“, која пловела кон пристаништето Порто. И тој случај беше поврзан со црногорското подземје.

Во германското пристаниште Хамбург во мај 2020 година, полицијата заплени половина тон кокаин на бродот „Будва“ кој пловел под црногорско знаме. Морнар од Црна Гора бил уапсен поради шверц, но потоа пуштен.

Во февруари 2020 година, полицијата заплени повеќе од пет тони кокаин на бродот „Арес“ во близина на брегот на Венецуела и уапси 11 црногорски државјани. Сè беше направено со помош на американската ДЕА и холандската полиција.

Исто така, постои познат случај на островите Зеленортски Острови (Кап Верде). Во април 2022 година, локалната полиција заплени повеќе од 5,6 тони кокаин на рибарскиот брод „Алкатраз“, кој пловел од Бразил до пристаништето Праја, на брегот на Западна Африка. Акцијата е спроведена со помош на американската ДЕА и Интерпол. Во таа прилика беа уапсени и двајца црногорски државјани, а осум месеци подоцна беа осудени на 12 години затвор, заедно со петмина бразилски државјани. Засега не е соопштен идентитетот на уапсените црногорски државјани.

Шверцот со дрога во режија на црногорски криминалци стигна и до далечната Австралија. Во мај 2022 година, австралиската федерална полиција заплени 320 килограми кокаин во вредност од околу 130 милиони долари во близина на градот Пилбара. Уапсен е капетанот на меѓународниот брод „Интерлинк верасити“ од Црна Гора.

Австралиската полиција во мај годинава уапси неколку членови на екипажот на бродот „Сен Пино“, на кој во пристаништето Квинана беа пронајдени околу 800 килограми кокаин. Двајца црногорски морнари се обвинети за вмешаност во шверц на кокаин од Јужна Америка за Западна Австралија.

На крајот на август, Глобалната иницијатива за борба против транснационалниот криминал изјави дека клановите Скалјар и Кавак се моќни криминални организации од Црна Гора кои се занимаваат со глобалната трговија со кокаин. Нивниот крвав конфликт остави повеќе од 60 мртви од почетокот во 2015 година. Неколку клучни членови се или мртви или во бегство или во притвор, што може да влијае на односите на моќ на клановите и нивната вмешаност во нелегален бизнис, се истакнува во анализата.

Треба да знаете
Последни објави