Search

Словаците денеска избираат меѓу проруски поранешен премиер и прозападни либерали

Словаците денеска гласаат на парламентарни избори, чии резултати би можеле радикално да го променат пристапот на Словачка кон војната во Украина, но и да отворат длабоки поделби во НАТО и во Европската Унија.

Фаворит на изборите е поранешниот премиер Роберт Фицо, кој за време на кампањата отворено го критикуваше Западот дека ја поддржува Украина и испрати силна антиамериканска порака, обвинувајќи ја словачката претседателка Зузана Чапутова дека е „американски агент“.

Фицо рече дека доколку биде избран, ќе престане да испраќа оружје во Украина и ќе ги блокира амбициите на Украина за НАТО.

Според последните истражувања на јавното мислење, двете најсилни партии се речиси изедначени, а победникот ќе добие можност да ја замени техничката влада која од мај ја води земјата со 5,5 милиони жители, најверојатно со коалиција.

Победата на левичарската партија Смер-словачка Социјалдемократија СМЕР-ССД, предводена од Роберт Фицо, би можела да ја стави Словачка повеќе во согласност со Унгарија за итни социјални прашања како што се правата на ЛГБТ или миграцијата, а Фицо вети за време на кампањата дека Братислава ќе ja суспендирa поддршката за Украина.

Владата на Прогресивна Словачка (ПС) ќе остане на курсот за надворешна политика, одржувајќи ја силната поддршка на Словачка за Киев, истовремено ставајќи ја земјата во проинтегративниот и либерален камп на ЕУ за прашања како зелената политика или правата на ЛГБТ.

Не се очекува ниту СМЕР-ССД ниту ПС да го добијат потребното мнозинство за самостојно формирање на влада, што значи дека тоа најверојатно ќе зависи од резултатите на неколку помали партии, а Социјалдемократската партија „Хлас“ би можела да биде вид на врвот во рамнотежата.

Таа партија, која беше формирана од поранешниот соработник на Фиц, Петар Пелегрини, во моментов е трета најсилна во анкетите со поддршка од околу 13 отсто.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека ниту Фицо ниту Шимечка најверојатно нема да имаат доволно места за да формираат влада само со Хлас и дека ќе треба да донесат повеќе коалициски партии.

Фицо, исто така, не ја исклучи соработката со Република, екстремистичка екстремно десничарска партија која тврди дека војната во Украина е резултат на „проширувањето на НАТО кон Русија“ и „агресијата на Киев против руското малцинство во источна Украина“.

Треба да знаете
Последни објави