Search

Пилот се пофалил на стјуардесата: „Вечерва шмркав кокаин од гола жена, лудо беше!“; Откажан летот за Лондон!

Британски пилот шмркал кокаин од голите гради на една жена за време на луда забава во Јужна Африка, а потоа планирал да лета со авион на лет за Лондон.

Мајк Битон, оженет татко на едно дете, имаше одмор во Јоханесбург по што требаше да лета за Лондон како копилот.

Тој ја поминал ноќта уживајќи во алкохол, дрога и женското друштво, со што подоцна се пофалил на својата пријателка стјуардеса, пишува британски The Sun.

„Бев многу лошо момче“, напиша меѓу другото во пораката.

Но, пред да полета следниот ден, стјуардесата го пријавила кај претпоставените, кои итно го откажале 12-часовниот лет од Јоханесбург до Лондон, кој Бритиш ервејс го чинел околу 100.000 фунти.

Битон бил суспендиран и следниот ден се вратил дома во Лондон како патник. Таму бил тестиран за дрога, а кога резултатот бил позитивен, бил отпуштен со вонредно известување.

Во својата порака до стјуардесата, Бетон рекол дека запознал двајца локални мажи, една Велшанка на одмор и „млада шпанска птица“, во ноќен клуб. По неколку часа пиење, групата се преселила во барот на хотелот и на крајот завршила во станот на еден од мажите од клубот.

„Девојката од Велс одлучи дека јас би можел да и бидам дечко, а девојката од Шпанија се смеша со еден од мештаните. Девојките потоа танцуваа топлес, а потоа стигна и кокаинот, се пофали Битон.

Некаде ја изгубив кошулата, а еден од мештаните ми понуди послужавник со неколку редови кокаин“, напиша тој. „Потоа разговаравме од чии гради би било најдобро да го извлечеме. И тоа е приказната за тоа како на крајот шмркав кокаин од градите на една девојка во Јоханесбург“.

„Останав со една Велшанка и се „средував“ со неа со часови (тука кокаинот ја одигра својата улога, претпоставувам), по што бев толку во кома што не можев да ја кренам главата“, напиша тој.

Извор од Бритиш ерлајнс изјави дека целата компанија била во шок поради овој случај.

„Од сето лошо однесување што се случува помеѓу летовите, овој инцидент е најневеројатен. Првите офицери поминаа низ ригорозна обука и ги знаат законите на памет. Нивната главна задача е да се грижат за безбедноста на патниците“, вели изворот.

„Идејата да и се испраќаат пораки на стјуардеса за детали за забава исполнета со дрога што се одржала меѓу летовите е неверојатно глупава“, додаде тој.

Кога го тестирале на аеродромот Хитроу, во системот на Битон повеќе немало алкохол, но имало дрога.

„Битон никогаш повеќе нема да лета“, рекол извор од БА, додавајќи дека патниците никогаш не биле во животна опасност. Од компанијата потврдија дека пилотот повеќе не работи за нив.

„Авиокомпанијата мора веднаш да не предупреди доколку некој пилот пиел или земал дрога пред да се качи во авионот“, соопшти британската управа за цивилно воздухопловство.

„Во овој случај, пилотот веднаш беше суспендиран и му беше забрането да лета. Во повеќето случаи, пилотот мора да биде подложен на проценка од специјалист медицински тим и, доколку сака да се врати на летање, да помине низ сеопфатна програма за рехабилитација.“

Треба да знаете
Последни објави