Search

И тоа има: Приватен авион за богатите сопственици на кучиња

Екологистите ја осудија „смешната“ услуга на приватен авион што превезува кучиња на богати луѓе, која оваа недела го реализираше својот прв лет од Дубаи до Лондон.

За 8.166 фунти, во еден правец, клиентите можеа да седат со своите кучиња во скут и да пијат шампањ додека патуваа од меѓународниот аеродром Ал Мактум до Фарнборо.

Компанијата, K9 Џетс, која ја води брачен пар од Бирмингем, веќе оперира со услуги до Њу Џерси, Лос Анџелес, Франкфурт, Париз и Лисабон.

Најавувајќи ја новата рута, Адам Голдер, ко-основачот на компанијата, изјави : „K9 Џетс верува дека кучињата членови на семејството заслужуваат да патуваат во удобност и стил заедно со нивните сопственици.

К9 го прослави лансирањето на услугата на Инстаграм со слика на патничка која седи на маса од ореви со чаша шампањ, а нејзиното лице носи восхитена насмевка додека ја лизнува нејзиниот златен ретривер.

Extinction Rebellion, групата активисти за климата, ја критикуваше службата велејќи дека богатите луѓе не можат да се поврзат со природниот свет што се распаѓа околу нив.

Фарнборо се продава како аеродром број 1 во Обединетото Кралство за деловни патувања. Критичарите на аеродромот велат дека „деловното патување“ е еуфемизам за приватната авијација која им служи на богатите.

Треба да знаете
Последни објави