Search

Јелена Ѓоковиќ за деновите кога Новак сакал да го напушти тенисот

Новак Ѓоковиќ бил подготвен да го напушти тенисот пред пет години. Оваа информација во јавноста ја сподели неговата сопруга Јелена Ѓоковиќ.

Во второто коло на Мастерсот во Мајами во 2018 година, Новак Ѓоковиќ многу лесно загуби од Французинот Беноа Пер со 6:3, 6:4 и тој пораз му паднал многу тешко. Во дискусија на „Тик-Ток“ со американскиот новинар Греам Бенсинџер, Јелена Ѓоковиќ го откри најтемниот ден во животот на најдобриот светски тенисер.

Јелена изјави дека честите повреди и паузата во соработката со тренерот Андре Агаси негативно се одразиле на Новак и дека бил исцрпен и му се гадело од тенис.

„По тој меч, Новак сакаше да се откаже од тенисот“ – изјави Јелена Ѓоковиќ во подкастот и продолжи:

„Ги собра сите членови на својот тим и им кажа. Знаете што? Јас завршив! Застанувам! Плачевме и му кажавме дека не може, дека не е вистинското време. Не сакаше да игра тенис, а не сакаше ниту да види како топката оди покрај него“.

Јелена направила се’ за да му помогне на Новак повторно да се заљуби во спортот додека ја гледал како се забавува со децата на теренот.

„Не сакаше да знае ништо за тенисот. Но, јас го сакам тенисот и ги носам моите деца на теренот секој ден. Третиот ден пристигна и Новак. Виде дека се забавуваме и дека тоа не е вежбање на кое тој бил навикнат со години“, вели таа.

Тогаш нешто се вратило во него.

„Новак ме праша дали може да игра и да добие рекет, но јас го одбив. Почнав да го задевам и му реков дека се откажал. Дека сега е наш ред да играме тенис. Потоа почна да игра и рече дека се чувствува добро. Се враќаше секој ден да игра тенис со нас. Конечно, тој го повика својот тренер Маријан Вајда и го замоли да продолжи со тренинзите“, раскажа Јелена.

Недолго потоа Ѓоковиќ беше опериран и без болки се врати на тенис. Се чини дека паузата повторно го фокусираше и оттогаш ги одигра некои од своите најдобри натпревари.

По кризата во 2018 година, Новак додаде уште 12 грен слем титули во својата серија на големи победи. Сега има 24 и како што вели, иако има 36 години, не размислува за пензија.

Треба да знаете
Последни објави