Search

Си Џинпинг: Кина е подготвена да развие стратешко партнерство со Јужна Кореја

Кина е подготвена да соработува со Јужна Кореја за развивање стратешко партнерство во согласност со актуелниот момент, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг.

Претседателот Си се сретна со јужнокорејскиот премиер Хан Дук-су во источниот кинески град Хангжу пред отворањето на Азиските игри.

Си, исто така, рече дека сериозно ќе го разгледа прашањето за посета на Јужна Кореја, објави јужнокорејска новинска агенција.

Треба да знаете
Последни објави