Search

Првиот конвој со хуманитарна помош на МКЦК испратен во Нагорно Карабах стигна до границата меѓу Ерменија и Азербејџан

Конвојот за хуманитарна помош на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) испратен во Нагорно-Карабах е виден денеска на ерменско-азербејџанската граница за прв пат откако Баку започна молскавично брза 24-часовна воена операција и ги разби ерменските сили во сепаратистите. регион, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, јавија светските агенции.

Етничките Ерменци кои живеат во Нагорно-Карабах изјавија дека се под опсада, со малку храна и недоволно струја и гориво и ги повикаа светските сили да им помогнат.

Помош испрати и Русија. Москва претходно соопшти дека ерменските сепаратистички борци почнале да го предаваат оружјето откако Азербејџан ја презеде контролата врз енклавата.

Американскиот сенатор Гери Питерс, демократ од Мичиген, кој денеска ја предводеше делегацијата на американскиот конгрес на границата меѓу Ерменија и Азербејџан, рече дека се потребни меѓународни набљудувачи за да се следи ситуацијата во Нагорно-Карабах, додавајќи дека луѓето се „многу исплашени“ од она што се случува таму. .

„Секако дека сум многу вознемирен од она што се случува во Нагорно-Карабах во моментов и мислам дека тоа треба да биде јавно објавено“, им рече сенаторот на новинарите на границата.

Треба да знаете
Последни објави