Search

Почина поранешнот италијански претседател Наполитано

Поранешниот италијански претседател Џорџо Наполитано, поранешен комунист кој помогна во водењето на Италија преку должничката криза во 2011 година, почина на 98 -годишна возраст, објави канцеларијата на Премиерот.

Наполитано имаше блиска врска со папата Бенедикт XVI. И тој беше еден од ретките луѓе кои беа предупредени од шокантната оставка на Бенедикт во февруари 2013 година. Кабинетот на премиерката Џорџија Мелони изрази сочувство од италијанската влада на семејството Наполитано.

Италијанското претседателство е во голема мерка церемонијално, но Наполитано ги искористи своите овластувања кон крајот на 2011 година за да ја олесни должничката криза со назначување на технократот од Европската комисија Марио Монти да ја води владата по оставката на премиерот Силвио Берлускони.

Две години подоцна, тој формираше голема коалиција под водство на централно-левичарскиот политичар Енрико Лета по неубедливите парламентарни избори, со што уште еднаш ја извади земјата од ќор-сокакот. Наполитано стана претседател во 2006 година и беше избран за втор седумгодишен мандат во 2013 година. Тој поднесе оставка во 2015 година заради неговата напредна возраст.

За време на неговата политичка кариера што започна во раните 50 -ти години на минатиот век, тој бил избиран во италијанските и европските парламенти и вршеше должност министер за внатрешни работи и спикер на долниот дом на парламентот.

Треба да знаете
Последни објави