Search

Истрага за двајца браќа од скопско Ржаничино осомничени за изнуда

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка за двајца браќа од скопско Ржаничино кои со употреба на сериозна закана по живот кон еден оштетен и неговото семејство му изнудувале парични средства за наводен долг.

Како што информираат од ОЈО Скопје, заканувајќи се, тие кај оштетениот предизвикале чувство на несигурност и страв и го принудиле да им даде дел од бараните пари. За нив постои основано сомнение дека сториле кривично дело „изнуда“.

– Двајцата браќа од скопско Ржаничино, на возраст од 27 и 22 години, како соизвршители, во временскиот период од 5 јуни до 31 август, на различни локации во Скопје со употреба на сериозна закана по живот кон еден оштетен и неговото семејство му изнудувале парични средства за наводен долг. Заканувајќи се, тие кај оштетениот предизвикале чувство на несигурност и страв и го принудиле да им даде дел од бараните пари, стои во соопштението од ОЈО.

Оттаму дополнуваат дека за двајцата осомничени е доставен прeдлог за определување мерка притвор, оценувајќи дека постои опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците и соучесниците и можност да го повторат делото.

Треба да знаете
Последни објави