Search

Ивановски елиминиран на стартот на фјучерсот во Каси

 Најдобро рангираниот македонски тенисер на АТП листата, Калин Ивановски, експресно го заврши настапот на Челинџер 75 турнирот во францускиот град Каси, откако денеска беше поразен со 2-1 во воведното коло од осмиот носител Франциско Гаио од Италија.

Ивановски добро го почна дуелот и поведе со 1-0 препуштајќи му на 31-годишниот Гаио само еден гем во првиот сет.

Во продолжението италијанскиот тенисер направи целосен пресврт и со идентични 6-4 во преостанатите два сета го совлада Ивановски и обезбеди пласман во второто коло на фјучерсот што се игра за награден фонд од 73.000 евра.

Ивановски за следната недела е пријавен на фјучерс турнир во Португалија.

Треба да знаете
Последни објави