Search

Белорусија обвини дека полски воен хеликоптер го нарушил нејзиниот воздушен простор

Полски воен хеликоптер го нарушил белорускиот воздушен простор, соопшти Граничниот комитет на Белорусија.

Полскиот воен хеликоптер Ми-24 ја преминал државната граница летајќи на екстремно мала надморска височина, прелетал околу 1.200 метри над територијата на Белорусија и потоа се вратил, соопшти Комитетот.

„Белоруските граничари денеска забележаа повреда на воздушниот простор на Белорусија од страна на Полска во областа Берестовиќ во областа Гродно“, се наведува во соопштението за медиумите..

Белоруското Министерство за надворешни работи соопшти дека го поканило на разговор вршителот на должноста на полската амбасада и побарал истрага за овој инцидент, пренесува Ројтерс.

Треба да знаете
Последни објави