Search

Трамп пристигна во судот во Вашингтон

Поранешниот претседател Доналд Трамп пристигна пред федералниот суд во Вашингтон, каде што треба да се изјасни за обвиненијата дека се обидел да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година.

Ова ќе биде трет пат во последните четири месеци Трамп да биде кривично гонет и изведен пред судија.

Се очекува тој да се изјасни за невин и да биде ослободен во очекување на судењето.

Трамп беше обвинет по четири точки: Заговор за измама на САД, Заговор за попречување на службената постапка, Попречување и обид за попречување на службената постапка и Заговор против законот.

Федералните обвинители, предводени од специјалниот обвинител Џек Смит, во обвинението обвинуваат дека Трамп „бил решен да остане на власт“ по поразот на изборите и дека тој и шестмина соработници организирале заговор за да ги поништат резултатите што доведоа до нападите во Капитол на 6 јануари 2021 година.

Трамп – моментално фаворит за републиканската претседателска номинација во 2024 година – веќе е обвинет во друга посебна истрага за задржувањето на доверливи документи.

Тој негира дека сторил какво било кривично дело и случајот го оцени како политички мотивиран.

Треба да знаете
Последни објави