Search

Русин осуден на година и пол затвор поради пораки за поддршка на Украина

Маж кој пишувал пораки против руската инвазија на Украина е осуден на година и пол затвор.

Судот во околината на Санкт Петербург, на северозапад, денеска го осуди претприемачот Дмитриј Скурихин за повеќекратно оштетување на угледот на руската армија. Неговиот адвокат Дмитриј Герасимов изјави за „АФП“ дека неговиот клиент е нескршлив и многу храбар и покрај осудата.

„Не мислеше дека ќе биде затворен“, додаде адвокатот најавувајќи ја жалбата.

Првата кривична истрага против 48-годишникот започна во септември минатата година бидејќи на предната страна на неговата продавница напишал пораки против офанзивата во Украина.

Во февруари против него беше покрената втора истрага затоа што држеше плакат со текст: „Украина, прости ни!“ После тоа бил приведен, а потоа префрлен во домашен притвор. Скурихин објави и видео на кое протестира против војната и Владимир Путин.

Треба да знаете
Последни објави