Search

Потона јахтата на која принцезата Дајана ги помина последните денови од животот

Јахтата на која принцезата Дијана го помина последното лето од својот живот потона покрај француската ривиера. Луксузниот брод по име „Кујо“, кој некогаш му припаѓал на Доди Ал Фајед, египетскиот продуцент и син на милијардерот Мохамед Ал Фајед, со кој Дијана била во врска, удрил во непознат предмет на 35 километри од Болие-сур-Мер во Средоземното Море.

Седумте луѓе кои биле на бродот, пишува Тајмс, биле спасени и за среќа сите биле неповредени. Јахтата потона, завршувајќи на длабочина од најмалку 2.430 метри и покрај напорите да се спаси. На чело на спасувачите бил последниот сопственик на јахтата, Италијанец кој се обидел, но не успеал да ја испумпа водата, јавуваат француските медиуми. Вториот обид да се спаси бродот бил со влечење, но и таа акција била неуспешна. Јахтата потона, според достапните информации, со 7.000 литри гориво во резервоарите, но Le Figaro вели дека постои мал ризик од значително загадување.

„Кујо“ се најде на насловните страници на сите светски медиуми во летото 1997 година, кога Дијана беше фотографирана на брод во друштво на Ал Фаед. Неколку недели подоцна, тие загинаа во сообраќајна несреќа во Париз, кога нивниот автомобил со возачот удри во столб во тунелот Алма додека бегаше од папараците. Тоа лето Дијана исто така беше „фатена“ од фотографите на Сокар, јахта која тогаш беше во сопственост на таткото на Ал Фајед, Мохамед.

„Кujo“ има долга и гламурозна историја. Изграден е во Италија во 1972 година за Џон фон Нојман, бизнисмен кој своето богатство го заработил продавајќи Porsche и Volkswagen во САД. Фон Нојман на италијанското бродоградилиште Baglietto му рекол дека ја сака најбрзата јахта на светот, а производителите му излегле во пресрет, опремувајќи го бродот со два мотори со 18 цилиндри кои обезбедуваат максимална брзина од 40 јазли. Фон Нојман го чуваше неколку години пред да го продаде на синот на Аднан Кашоги, трговец со оружје, за кој во 1980-тите се велеше дека е најбогатиот човек на светот. Тој, пак, го продаде на Ал Фаед, неговиот братучед.

Во 1990-тите, Ал Фајед го закотви во Сен Тропе и ги покани познатите личности како Брук Шилдс, Клинт Иствуд, Тони Кертис и Брус Вилис на бродот. По трагичната смрт на Ал Фаед и Дијана на 31 август 1997 година во Париз, некогаш најпознатата јахта во светот остана да се распаѓа. Во 2016 година, семејството одлучило да го продаде бродот, но пред тоа, братучедот на Доди, Муди Фајед, се впуштил во целосна реставрација на јахтата. Реновирањето чинеше дури 800 илјади евра, а бродот беше продаден на аукција во 2020 година на богато италијанско семејство. Беше закотвен во пристаништето Болие-сур-Мер, но повеќе не беше во чиста состојба. Весникот „Најс Матин“ цитираше локален говор: „Имаше проблеми со редовно одржување“.

Треба да знаете
Последни објави