Search

Киев повторно нападнат со дронови

 Украинските противвоздушни сили возвратија со оган на нападите на руските беспилотни летала за време на тричасовната воздушна тревога во Киев и околината рано утринава, соопшти украинската армија.

Како што е наведено, неколку експлозии се слушнале во и околу Киев, но се уште не се знае дали има жртви.

Во еден воен извештај стои дека цели во воздухот биле соборени, но не се наведени детали.

Киевските воени власти ја укинале тревогата веднаш по четири часот наутро по локално време. Алармите се укинати и во повеќето други области на земјата.

Според украинските власти, во последните денови од војната, руските сили не напредувале долж линијата на фронтот, „туку се вкопани во силно минирани области што ги контролираат, што го отежнува движењето на украинските војници кон исток и југ“.

Голем дел од руската воена активност е насочена кон воздушни напади кои ја оштетија инфраструктурата во украинското пристаниште Измаил.

Инаку, украинските сили започнаа масовни напади во јуни со цел повторно да ги заземат окупираните области и да извршат притисок кон југ, кон Азовското Море, односно со цел да го пресечат копнениот мост меѓу окупираната источна Украина и полуостровот Крим. 

Треба да знаете
Последни објави